Oxford Languages and Google

Google’ın Türkçe Sözlüğü Oxford Languages tarafından sağlanmaktadır.

 

Oxford Languages, küresel bazda 50’den fazla dilde güvenilir sözlük tasarım ve sunumunda 150 yıldan fazla deneyimiyle dünyanın önde gelen sözlük yayıncısıdır.

Bu Türkçe sözlük, net ve bilgilendirici bir dil rehberi sunan 100,000’den fazla sözlük girdisinde, Türkçe sözcük, deyim, okunuş ve örneklerin kapsamlı bir içeriğini sağlamaktadır.
Oxford Languages’de, bir dilin en doğru kullanım şeklini verebilmek için sözlük oluştururken, kanıta dayalı bir yaklaşım benimsemekteyiz.

Sözlüklerimiz, bir sözcüğün tanımını, yazılışını ve dil bilgisel oluşumunu belirlerken, gerçek yaşam kaynaklarından derlenmiş sözcüklerin özgün kullanım analizlerine dayanıp,  bu analizi  temel alarak sözcüğün kullanımında rehberlik sunmaktadır.

Sözlüklerimiz, dilin kullanılması gereken yolu öngörmeye çalışmak yerine, dillerin bütün dünyada insanlar tarafından bugün ve geçmişte nasıl konuşulduğunu tanımlamayı amaçlamaktadır.

Uzman ekibimiz tarafından üretilmiş ya da edinilmiş tüm sözlüklerde son derece hassas kalite kontrolleri uygulamaktayız; bu nedenle, kullanıcılarımız her dili hatasız ve anlamlı bir şekilde temsil etme becerimize tamamen güven duyabilmektedirler.
Sözlüklerimize müstehcen ve hakaret içeren sözcükleri de dâhil etmekteyiz çünkü bu terimler bir dilin sözcük dağarcığının parçasıdırlar. Ancak, sözlük maddelerimizde bu sınıflamalara giren sözcükleri dildeki müstehcen veya hakaret anlamlarını ve kullanımlarını yansıtacak şekilde işaretlemeyi de amaçladık.

Gerek kültürel duyarlılıktaki değişim gerekse diğer nedenlerden dolayı, özenli kalite standartlarımızın altına düştüğümüzü hissettikleri durumlarda bizi haberdar eden okurlarımıza her zaman minnettarız.
Bir dilin sözcük hazinesindeki bütün sözcükleri doğru ve kapsamlı biçimde belgeleme hedefimiz gereğince, gerçek yaşamdaki dil kullanımlarını tüm şekilleriyle– argo ve bölgesel lehçeler de dâhil olmak üzere – kaydedip tanımlamaktayız.

Sözlük kullanıcılarının bir sözcüğün dildeki konumu ve kullanımından emin olabilmeleri için farklı bölge ve lehçelerdeki argo sözcük ve terimler sözlük girdilerinde belirtilmiştir.
Örnek cümleler, sözcüklerin yaygın olarak kullanıldığı bağlamlarda anlaşılmalarına yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu cümleler tanımların yerini almazlar, ancak, ek bilgi sağlarlar.

Örnek cümlelerimiz, bir sözcüğü tanımının ifade ettiği temel anlamdan  uzaklaştırmadan, doğru dil bilgisel ve anlamsal bağlamda desteklemek üzere seçilmiştir.

Gerçekliği eksik, önyargılı ya da hakaret  içeren örnek cümleleri elemek için elimizden geleni yapmakta ve titiz kalite standartlarımıza ulaşmadığını düşündüğünüz özel durumlarda görüşleriniz ve geri bildirimlerinize  her zaman değer vermekteyiz.

Oxford Languages’in bu kullanıcı yorumlarını/geri bildirimlerini nasıl cevapladığını öğrenmek için   

Eğer belirli bir sözcük girdisi hakkında bizimle iletişim kurmak isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Eğer belirli bir sözcük girdisi hakkında bizimle iletişim kurmak isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

English

 

Google’s Turkish dictionary is provided by Oxford Languages.

 

Oxford Languages is the world’s leading dictionary publisher, with over 150 years of experience creating and delivering authoritative dictionaries globally in more than 50 languages.

This Turkish dictionary provides comprehensive coverage of Turkish words, phrases, pronunciations, and examples, with more than 100,000 dictionary entries offering clear and instructive language guidance.
At Oxford Languages, we are committed to an evidence-based approach to creating dictionaries in order to provide the most accurate picture of a language.

Our dictionaries are based on analysis of genuine uses of words collected from real-life sources to determine a word’s definition, spelling, and grammatical behaviour, and to offer guidance on a word’s use based on this research.

Our dictionaries aim to describe the way languages are and have been used by people around the world, rather than attempting to prescribe the way a language should be used. 

We apply stringent quality checks to all dictionaries produced or acquired by our expert team so our users can feel confident in our ability to accurately and meaningfully represent each language.
We include vulgar or offensive words in our dictionaries because such terms are a part of a language’s lexicon. However, we aim to label in our dictionary entries words that fit into these categories to reflect their vulgar or offensive status and usage in the language.

We are always grateful when users inform us of cases they believe do not meet our rigorous quality standards, whether due to changing cultural sensitivities or for other reasons.
In our mission to accurately and comprehensively document all words in a language’s lexicon, we record and describe real-life language usage in all of its forms – including slang and regional dialects.

Slang terms and vocabulary from different regions and dialects are labelled in our dictionary entries so that users can be confident in a word’s language status and typical usage.
Example sentences are designed to help people to understand words in the context in which they are commonly used. These sentences do not replace our definitions but give additional information.

Our example sentences are selected to support a word in the correct grammatical and semantic context without distracting from the essential information the definition conveys.

We do our best to eliminate example sentences that contain factually incorrect, prejudiced, or offensive statements and always welcome feedback on specific cases you feel do not meet our rigorous quality standards.

If you would like to get in touch about a specific dictionary entry, please complete the form below.