Oxford Languages and Google

Google’ın Türkçe Sözlüğü Oxford Languages tarafından sağlanmaktadır.

 

Oxford Languages, küresel bazda 50’den fazla dilde güvenilir sözlük tasarım ve sunumunda 150 yıldan fazla deneyimiyle dünyanın önde gelen sözlük yayıncısıdır.

Bu Türkçe sözlüğün kapsamında neler bulunmaktadır?


 

Bu Türkçe sözlük, net ve bilgilendirici bir dil rehberi sunan 100,000’den fazla sözlük girdisinde, Türkçe sözcük, deyim, okunuş ve örneklerin kapsamlı bir içeriğini sağlamaktadır.

Sözlüklerimiz nasıl oluşturulur?


 

Oxford Languages’de, bir dilin en doğru kullanım şeklini verebilmek için sözlük oluştururken, kanıta dayalı bir yaklaşım benimsemekteyiz.
 
Sözlüklerimiz, bir sözcüğün tanımını, yazılışını ve dil bilgisel oluşumunu belirlerken, gerçek yaşam kaynaklarından derlenmiş sözcüklerin özgün kullanım analizlerine dayanıp,  bu analizi  temel alarak sözcüğün kullanımında rehberlik sunmaktadır.
 
Sözlüklerimiz, dilin kullanılması gereken yolu öngörmeye çalışmak yerine, dillerin bütün dünyada insanlar tarafından bugün ve geçmişte nasıl konuşulduğunu tanımlamayı amaçlamaktadır.
 
Uzman ekibimiz tarafından üretilmiş ya da edinilmiş tüm sözlüklerde son derece hassas kalite kontrolleri uygulamaktayız; bu nedenle, kullanıcılarımız her dili hatasız ve anlamlı bir şekilde temsil etme becerimize tamamen güven duyabilmektedirler.

Neden sözlüklerimize müstehcen ve hakaret içeren sözcükleri dâhil ediyoruz?


 

Sözlüklerimize müstehcen ve hakaret içeren sözcükleri de dâhil etmekteyiz çünkü bu terimler bir dilin sözcük dağarcığının parçasıdırlar. Ancak, sözlük maddelerimizde bu sınıflamalara giren sözcükleri dildeki müstehcen veya hakaret anlamlarını ve kullanımlarını yansıtacak şekilde işaretlemeyi de amaçladık.
 
Gerek kültürel duyarlılıktaki değişim gerekse diğer nedenlerden dolayı, özenli kalite standartlarımızın altına düştüğümüzü hissettikleri durumlarda bizi haberdar eden okurlarımıza her zaman minnettarız.

Neden sözlüklerimize argo ve bölgesel lehçeleri dâhil ediyoruz?


 

Bir dilin sözcük hazinesindeki bütün sözcükleri doğru ve kapsamlı biçimde belgeleme hedefimiz gereğince, gerçek yaşamdaki dil kullanımlarını tüm şekilleriyle– argo ve bölgesel lehçeler de dâhil olmak üzere – kaydedip tanımlamaktayız.
 
Sözlük kullanıcılarının bir sözcüğün dildeki konumu ve kullanımından emin olabilmeleri için farklı bölge ve lehçelerdeki argo sözcük ve terimler sözlük girdilerinde belirtilmiştir.

Neden sözlüklerimize örnek cümleler dâhil ediyoruz?


 

Örnek cümleler, sözcüklerin yaygın olarak kullanıldığı bağlamlarda anlaşılmalarına yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu cümleler tanımların yerini almazlar, ancak, ek bilgi sağlarlar.
 
Örnek cümlelerimiz, bir sözcüğü tanımının ifade ettiği temel anlamdan  uzaklaştırmadan, doğru dil bilgisel ve anlamsal bağlamda desteklemek üzere seçilmiştir.
 
Gerçekliği eksik, önyargılı ya da hakaret  içeren örnek cümleleri elemek için elimizden geleni yapmakta ve titiz kalite standartlarımıza ulaşmadığını düşündüğünüz özel durumlarda görüşleriniz ve geri bildirimlerinize  her zaman değer vermekteyiz.
 
Oxford Languages’in bu kullanıcı yorumlarını/geri bildirimlerini nasıl cevapladığını öğrenmek için   
 
Eğer belirli bir sözcük girdisi hakkında bizimle iletişim kurmak isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Eğer belirli bir sözcük girdisi hakkında bizimle iletişim kurmak isterseniz lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.